wspomóż detoksykację wątroby

Jeśli w naszej codziennej diecie jest dużo ciężkostrawnych potraw i zdarza nam się często pić alkohol, może to wpływać niekorzystnie na komórki wątroby.1 Dlatego warto pomyśleć jak pomóc jej w procesie detoksykacji.

Laboratorium organizmu
Wątroba pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu i jest wyposażona w naturalne możliwości regeneracyjne.2,3 Ale to nie oznacza, że możemy bezkarnie źle ją traktować. Wątroba działa jak filtr, przez który muszą przejść wszystkie substancje wchłaniane z przewodu pokarmowego oraz te związki, które uwalniają do niej inne narządy i układy.4 A chyba każdy umie sobie wyobrazić, jak działa filtr, który jest zanieczyszczony.

„Detoksykacja wątroby”
Detoksykacja wątroby, czyli jak wątroba oczyszcza organizm z toksyn. Aby wspomóc proces detoksykacji, należy... "zapewnić jej spokój", czyli stworzyć warunki sprzyjające procesowi autoregeneracji. Należy zrezygnować z tego, co szkodzi wątrobie. Proces naprawiania hepatocytów (komórek wątroby) wymaga czasu.

Z czego należy zrezygnować:2,5

  1. Alkohol - po jego wypiciu powstają szkodliwe związki chemiczne zaburzające równowagę różnych procesów metabolicznych w komórkach oraz prowadzące do stresu oksydacyjnego, który uznaje się za główny czynnik uszkadzający wątrobę.6

  2. Cukier i przekąski (dżemy, konfitury, czekoladę, ciastka, herbatniki, lody, słone paluszki).1

Uważaj na niektóre leki. Między innymi popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą prowadzić do polekowych uszkodzeń wątroby.7 Należy je przyjmować z ostrożnością i pod kontrolą lekarską. Nie należy jednak rezygnować z przyjmowania leków stosowanych przewlekle, zaleconych przez lekarza.


Jak wiadomo – ruch to zdrowie. Dlatego proces detoksykacji należy wesprzeć aktywnością fizyczną.1 Pamiętaj o wspieraniu wątroby każdego dnia.


Czy stosować diety oczyszczające?
Chociaż „diety oczyszczające” są coraz bardziej popularne, nadal istnieje mało dowodów, że stosowanie takich środków rzeczywiście działa. Za to wiele badań pokazuje, jakie zagrożenia dla zdrowia niosą ze sobą diety eliminacyjne. Głównie za sprawą niedoborów żywieniowych, które wywołują. Często informacje dołączane do „diet oczyszczających” ostrzegają użytkowników, że mogą doświadczać niepożądanych skutków ubocznych, takich jak zmęczenie, bóle głowy, nudności, bezsenność, niepokój i drżenie, choć twierdzą, że objawy te wynikają „z odtruwania”. Prawda jest jednak taka, że powodem złego samopoczucia może być niezbilansowana dieta. Np. pijąc same soki ograniczamy niezbędne nam białko i tłuszcz, co może wpływać na podwyższenie poziomu kortyzolu i tym samym zwiększenie odczuwania stresu.8
Dlatego, jeśli chcemy czuć się lepiej, musimy przestrzegać zasady: nie należy się głodzić, ale jeść lekkostrawne i pełnowartościowe posiłki.1

Autor: Dział Medyczny Sanofi
SAPL.PCH.17.03.0475

Bibliografia:
1. Kargulewicz A i in. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – Etiopatogeneza, epidemiologia, leczenie. Nowiny Lekarskie 2010; 79: 410–418.
2. Sawicki W. Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2005; 430–431, 434–438.
3. Damjanov I. Choroby wątroby i dróg żółciowych. W: Damjanov I. Patofizjologia. 2010; 273–278.
4. Maśliński S i in. Patofizjologia. Wydanie IV uaktualnione. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2009: 796.
5. Diehl AM et al. Underlying potential: cellular and molecular determinants of adult liver repair. The Journal of Clinical Investigation. 2013; 123 (5): 1858–1860.
6. Mach T. Alkoholowe choroby wątroby. http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50966,alkoholowe-choroby-watroby. Data dostępu 09.03.2017 r.
7. Boroń-Kaczmarska A. Polekowe uszkodzenie wątroby. Medycyna Praktyczna dla pacjentów. http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50955,polekowe-uszkodzenia-wątroby. Data dostępu 07.03.2017 r.
8. Klein AV et al. Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence. J Hum Nutr Diet. 2015; 28: 675–686.