Czy styl życia ma wpływ na wątrobę?

Nasze otoczenie, sposób w jaki żyjemy i jak się odżywiamy może wpływać na stan naszej wątroby, dlatego warto wiedzieć jak o nią dbać.

Zanieczyszczenie środowiska wokół nas

Współczesny człowiek żyje w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Smog, nawozy sztuczne w glebie, żywność z konserwantami, sztucznymi dodatkami i stabilizatorami mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Stale rosnąca liczba toksyn, z którymi się stykamy na co dzień oddziałuje także na wątrobę – nasze osobiste laboratorium przemian metabolicznych i detoksykacji.1


Styl życia i otyłość szkodzą naszej wątrobie

Także styl życia może niekorzystnie wpływać na wątrobę. Szczególnie narastanie problemu otyłości w ciągu ostatnich 30 lat niesie ze sobą liczne niekorzystne skutki zdrowotne. Wątroba wydaje się być narządem szczególnie narażonym na negatywne skutki odkładania się tłuszczu w organizmie u osób z otyłością. Z kolei ciężkie choroby wątroby maja znaczący wpływ na jakość i długość życia.2


Najczęstszym schorzeniem wątroby w krajach wysoko rozwiniętych jest niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). Stłuszczenie definiuje się jako zwiększone odkładanie związków tłuszczowych w obrębie komórek wątrobowych. Występowanie NAFLD jest w znacznym stopniu związane z epidemią otyłości, cukrzycą typu drugiego oraz zespołem metabolicznym.3 Nawet u co piątego dorosłego Europejczyka może występować niealkoholowe stłuszczenie wątroby.3,4 W Polsce szacuje się, że aż 6 mln osób cierpi na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby.3 W grupie istotnego ryzyka znajdują się osoby z cukrzycą, które mają średnio 80% więcej tłuszczu w wątrobie, niż osoby zdrowe.5 Zmiana stylu życia polegająca na modyfikacji sposobu żywienia i zwiększeniu aktywności fizycznej jest najważniejszym elementem terapii NAFLD.6


Wątroba docenia tylko mądre odchudzanie

Stłuszczenie wątroby występuje u 10–15% osób z optymalną masą ciała (BMI w zakresie 18–24,9 kg/m2) oraz aż u 25–93% pacjentów otyłych.3 Szacuje się, że na świecie otyłych jest 400 milionów dorosłych osób.5 Niealkoholowe stłuszczenie wątroby dotyczy także otyłych dzieci – nawet dwulatków.7 Badania wykazują, że zmniejszenie masy ciała o 5%-10% poprzez zastosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych, w sposób znaczący wpływa na zredukowanie ilości tłuszczu w wątrobie.7 Warto jednak podkreślić, że zbyt rygorystyczna dieta i zbyt szybkie chudnięcie wiąże się z nasileniem objawów stłuszczenia wątroby. Utrata masy ciała nie powinna przekraczać 1 kilograma na tydzień.3


Autor: Dział Medyczny Sanofi przy współpracy z Ekspertem.
SAPL.PCH.17.05.1006

Bibliografia:
1.Kozłowska-Wojciechowska M. Niezbędne fosfolipidy. Terapia 2014; 6(307): 13–15.
2.Nobili V et al. The role of lifestyle changes in the management of chronic liver disease. BMC Medicine 2011, 9: 70.
3.Kargulewicz A et al. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby - etiopatogeneza, epidemiologia, leczenie. Nowiny Lekarskie 2010; 79 (5): 410–418.
4.Blachier M et al. The burden of liver disease in Europe: A review of available epidemiological data. J Hepatol 2013; 58(3): 593–608.
5.Lazo M et al. The Epidemiology of Nonalcoholic Fatty Liver Disease: A Global Perspective. Semin Liver Dis 2008; 28: 339–350.
6.Jarosz M i in. Choroba stłuszczeniowa wątroby. Porady lekarzy i dietetyków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2010: 15–46.
7.Chalasani N et al. The Diagnosis and Management of Non-Alcoholic Fatty Liver Disease: Practice Guideline by the American Association for the Study of Liver Diseases, American College of Gastroenterology, and the American Gastroenterological Association. Hepatology 2012; 6(55): 2005–2023.