Wirus HCV, czyli co wspólnego mają
fryzjer, kosmetyczka i wątroba?

Czy u fryzjera i kosmetyczki można zarazić się HCV?

Mogło by się wydawać, że wizyta u kosmetyczki lub fryzjera nie mają nic wspólnego z wątrobą. Niestety, w obu tych miejscach może czaić się groźny wirus HCV, prowadzący do wirusowego zapalenia wątroby typu C.


Szacuje się, że w Polsce aż 1 na 100 osób jest zakażona wirusem HCV, lecz tylko co dziesiąta z nich zdaje sobie z tego sprawę.1 Dzieje się tak dlatego, że wirusowe zapalenie wątroby nawet przez wiele lat nie daje żadnych lub nieuciążliwe i niecharakterystyczne objawy.2 Ponadto u części zakażonych osób dochodzi do samoistnego wyeliminowania wirusa przez organizm.3


Jednak co z tą przyczajoną chorobą mają wspólnego kosmetyczka i fryzjer? Ze względu na sposób przenoszenia się wirusa – poprzez dostanie się krwi osoby zakażonej HCV do krwioobiegu innej osoby – wszystkie miejsca, w których może dojść do uszkodzenia skóry i tym samym krwawienia, a w których nie są przestrzegane rygorystyczne zasady higieny, stanowią pewne zagrożenie. Wiele codziennych i powszechnie wykonywanych zabiegów estetycznych – jak manicure, pedicure czy obcinanie włosów – może nieść ze sobą ryzyko. Wystarczy, że nieostrożna fryzjerka skaleczy nas w ucho nożyczkami, które nie zostały wcześniej odkażone i noszą na sobie ślady krwi innej osoby.1 Na szczęście prawdopodobieństwo zakażenia HCV taką drogą można ocenić na relatywnie nieduże. Istnieją małe szanse wywołania krwawienia u kosmetyczki czy fryzjera, zaś stosowanie jednorazowych lub dezynfekowanych narzędzi stało się standardem. Ponadto na ryzyko zakażenia ma wpływ także ilość obcej krwi przedostającej się do organizmu oraz czas (za zaraźliwą uważa się krew świeżą).4


Bardziej ryzykowne jest jednak kolczykowanie i tatuowanie. W obu tych przypadkach z definicji dochodzi do przerwania ciągłości tkanek i krwawienia, co podnosi ryzyko zakażenia HCV i innymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na kolczyk lub tatuaż, wybierać jedynie zaufane miejsca, w których zachowuje się zasady higieny, używa się sterylnych narzędzi i jednorazowych rękawiczek.1
Autor: Dział Medyczny Sanofi przy współpracy z Ekspertem.
SAPL.PCH.17.07.1337

Bibliografia:
1. Ministerstwo Zdrowia. Projekt “Zapobieganie zakażeniom HCV”. http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/o-hcv. Dostęp z dnia: 29.05.2017.
2. Juszczyk J i in. HCV i przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby. http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/51191,hcv-i-przewlekle-wirusowe-zapalenie-watroby-typuc. Dostęp z dnia: 29.05.2017.
3. Kuchar E. Ujemny wynik badania u nosiciela wirusa zapalenia wątroby typu C. http://gastrologia.mp.pl/lista/74603,ujemny-wynik-badania-u-nosiciela-wirusa-zapalenia-watroby-typu-c. Dostęp z dnia: 29.05.2017.
4. Kuchar E. Ryzyko zakażenia wirusami krwiopochodnymi u fryzjera. http://gastrologia.mp.pl/lista/90135,ryzyko-zakazenia-wirusami-krwiopochodnymi-u-fryzjera. Dostęp z dania: 29.05.2017.